Paige segít! |
Paige Matthews |
2004.12.26. 17:44 |
"Hú! Ez meg mi a csuda?! És mégis honnan származik? Kinek az emlékére jött létre?!"
Nyugi! Paige segít neked egy pár régi, érdekes dolog titkának megfejtésében! Csak kattints, és már is okosabb leszel.....! |
Nyulak támadtak a római erődre Skóciában |
Paige Matthews |
2004.12.26. 16:41 |
A római légiók 2000 évvel ezelőtt épült erődítményeinek és őrtornyainak újabban nyúlhordák támadásait kell kiállniuk Skóciában. A régészek szerint az üregek mintegy 60 egykori római erődítményt aknáztak alá, s némelyik építményt már az összedőlés fenyegeti.
A legveszélyeztetettebb helyszínek között van a mai Ardoch közelében, Perthshire megyében lévő, i. sz. 80. körül emelt erőd. Az erődöt több mint 40 évvel Hadrianus falának felhúzása előtt építették, s jelenleg Nagy-Britannia legrégibb római határvédelmi erődje. Egyben az egyik legnagyobb is: a komplexum hat hektáron terül el.
A történészek szerint az erőd a Mons Grapius-i csata idején épült. Az ütközetben a kaledónok és Britannia római kormányzójának, Gnaeus Julius Agricolának a seregei csaptak össze.
A környéket azonban több száz nyúl lepte el, és üregeikkel telis-tele fúrták a bástyák alatt a földet.
David Woolliscroft, a Liverpooli Egyetem kutatója 15 éve dolgozik a terület feltárásán. A régész szerint "csak idő kérdése", mikor károsodik annyira az építmény, hogy már lehetetlen lesz helyreállítani.
A római erőd maradványai (Ardoch, Skócia)
"A nyulak már az alatt a viszonylag rövid idő alatt is szemel látható károkat okoztak, amióta a helyszínen dolgozom" - mondta a tudós a brit Telegraph-nak.
"Hasonló helyzetben van Skócia többi római kori ásatási helyszíne is. Van, amit már teljesen tönkretettek a nyúlüregek. A legkorábbi erődöket erdei fából és tőzegből emelték, így aztán ideális helyszínek arra, hogy a nyulak befészkeljék magukat. Az üregek miatt a különböző talajrétegek összecsúsznak, összekeverednek. Ugyanez történik a régészetileg értékes rétegekel is, ami azzal jár, hogy képtelenek leszünk rekonstruálni a hely történelmét" - panaszkodott Woolliscroft.
"A nyúlüregek azért is veszélyesek, mert rajtuk keresztül a természeti elemek akadálytalanul behatolnak az építményekbe. A szél és a víz okozta erózió aztán visszafordíthatatlan károsodást indít el az értékes leleletkben."
"Az ardochi erőd vitán felül Skócia legépebben fennmaradt római erődítménye, így tragikus volna, ha a nyulaknak köszönhetően a becses emlék az enyészetté válna."
Woolliscroft szerint ha a nyúlpopulációt nem sikerül ellenőrzött keretek között tartani, Ardoch "lényegében elveszettnek" lesz tekinthető régészeti értelemben.
Az ország épített öröksgének megóvásáért és megismertetéséért felelős kormányszerv, a Historic Scotland nemrégiben vizsgálatot indított. Azt szeretnék felmérni, milyen károkat okoztak és okozhatnak a történelmi műemlékekben a nyulak és egyéb vadak. A hivatal szóvivője elmondta: tárgyalásokat folytatnak az erőd tulajdonosaival, miként lehetne a környék nyúlpopulációját csökkenteni.
"Országunk régészeti lelőhelyeinek védelméről az ősi műemlékekről és régészeti területekről szóló törvény gondoskodik" - mondta a szóvivő. "A törvény szavát azonban Skócia nyúlüregeiben nem méltányolják kellőképp."
|
Ramszesz mosolya |
Paige Matthews |
2004.12.26. 16:39 |
Egy különleges fény-árnyék hatás turisták ezreit vonzza a fáraó monumentális szobrához.
Október 22-ére virradóra egyiptomiak és külföldi turisták ezrei gyűltek össze az Abu Szimbel templomnál, hogy a felkelő nap első sugarainál gyönyörködjenek II. Ramszesz fáraó mosolyában. A jelenség évente mindössze kétszer - február 22-én, a fáraó születésnapján, és október 22-én, Nagy Ramszesz koronázásának napján - látható. A felkelő nap első sugarai áthatolva a fenséges templom összes termén, fénybe borítják a fáraó szobrát - olvasható a Travel.ru orosz nyelvű hírportálon. Azon szerencséseknek, akiknek ezekben a pillanatokban sikerül a szobor közelébe férkőzniük, mindörökké emlékezetes marad, amint II. Ramszesz... elmosolyodik.
|
Viktor Emánuel emlékműve |
Paige Matthews |
2004.12.26. 16:36 |
Viktor Emánuel emlékművénél. Az "esküvői tortának" illetve "Róma műfogsorának" is nevezett épületről az hírlik, hogy a második világháborúban a művészettörténészek kérték a szövetséges erőket arra, hogy Róma le nem bombázását biztosító "nyitott város" státuszát csak annyi időre függesszék fel, amennyi elegendő ennek az emlékműnek a lebombázására... |
|