Mit rejt a nv?
Az els dolog, amit az ember letben igazn sajtjnak mondhat, ami megklnbzteti t msoktl, a nv. A zsid hagyomny nagy jelentsget tulajdont a nvnek, mert az nemcsak azonostsra szolgl, hanem szimblum is, amely az t viselo szemllyel val szellemi kapcsolatot rzkelteti. Ezt a tartalmat hangslyozza a Biblia a Jkov s az angyal kzti viadal lersa alkalmval. Az angyal megkrdezi Jkovtl, hogy mi a neve, s amikor vlaszt kap, kzli, hogy mostantl kezdve Jiszrlnek fogjk hvni (1Mzes 32:27--28.).
A figyermek a brit mil - a krlmetlsi szertarts - alkalmbl kapja meg nevt, a leny pedig akkor, amikor apja alijzik, vagyis flhvjk a Trhoz. Noha a szlk szabadon dntenek gyermekk nevrl, mgis meg kell szereznik dntskhz az gi jvhagyst, hiszen az j ember attl kezdve az rkkvalsgig ezt a nevet fogja viselni.
Ezen a nven lesz br micv. Ezt a nevet rjk hzassglevelre, ez ksri bnatban s rmben, egsz lete sorn. Ezen a nven emlkeznek meg rla halla utn, amikor Kdist mondanak vagy mzkirt imdkoznak rte.
Az imkban gyakran emltnk zsid neveket. A beteg felplsrt mondott imban nevt szlei nevvel egsztik ki. Ha llapota vlsgos, mg egy nevet szoks hozztenni az addig emltettekhez, mert a hit szerint a nv megvltoztatsa viseljnek llapotban is vltozst hoz.
A szlk gyakran vlasztanak gyermekk szmra olyan nevet, amelyet elhunyt szeretteik viseltek. Ez a szoks a Trban gykeredzik, ahol le van rva: "...ne trljk ki ... nevt Izraelbl." Ezrt kapja a gyermek egy-egy nagy tudsnak vagy a nemzedk jeles tagjnak nevt, olyant, aki pldamutat lett a szentsg szolglatnak, a j cselekedeteknek szentelte.
A "Tiszteld apdat s anydat..." parancsolat alapjn alakult ki az az skenz (kzp-eurpai zsid) szoks, hogy a gyermeknek egy elhunyt nagyszl nevt adjk. Ezzel szellemi tiszteletket fejezik ki az eltvozott lelke eltt, egyben azt a kvnsgukat, hogy gyermekk lete mlt legyen ahhoz, akitl nevt rklte.
Sajnos manapsg igen sok zsid gyermek van, aki nem tudja, mi a zsid neve - esetleg nincs is neki -, s szvesebben veszi, ha nem zsid nevt hasznljk. Blcseink azt mondjk, hogy seink azrt jhettek ki Egyiptombl, mert nem voltak hajlandk megtagadni zsid rksgket, s megtartottk a zsid neveket, a Reuvnt, Simont, Lvit s a tbbit.
A zsid nevek az albbiak szerint osztlyozhatk:
a. Bibliai s talmudi nevek, amelyek Mzes t knyvben, a prftk knyveiben vagy a Talmudban, illetve a Midrsban szerepelnek.
b. Termszeti eredet nevek pldul az llatnevek, amelyek kzl nem egyet mr a Biblia is emlt - ilyen a Dvor (mh), Cipor (madr) s Jon (galamb) -, a fk s virgok nevei, amelyek szintn szerepelnek a Bibliban: ilyen a Tmr (datolya) vagy a Sosn (rzsa). Vannak llatnevek - az rje (oroszln), Cvi (szarvas) vagy Zev (farkas) -, amelyek onnan szrmaznak, hogy Jkov s Mse az ldsokban ezeken a neveken emlti a klnbz trzseket.
c. Isten nevt magukba foglal nevek pldul az Imnul ("Isten velnk van"), Gdlj, Smul ("Isten a nevnk"), Jesj ("Isten segtsgvel"). A Jehud ("Hla Istennek") nv is az Isten irnt rzett hlt fejezi ki.
d. Az angyalok nevei is gyakran szerepelnek embernvknt: ilyen a Michl, Rfl, Uril s Gvril.
A nv az let forrsa
gy magyarzzk, hogy a nv kapcsolja ssze az embert lelkvel, vagyis a nven t ramlik a testbe az leter. A nv minden betujt isteni er hatja t. Ily mdon minden teremtett dolog megklnbztetett lnyeggel br, amely a betk ltal ktdik a nvhez.
A Midrs (Brsit Rb 17.) elbeszli, hogy Isten azt mondotta az angyaloknak: dm blcsebb, mint k, mert kpes flfedezni az llatokban rejl szellemisget, ezltal minden llatnak hozz ill hber nevet tudott adni.
A nv hatsa
A Talmud szmos pldt sorakoztat fl, amelyek azt bizonytjk, hogy a nv befolysolhatja viseljnek jellemt. Rabbi Mir mindenkinek megkrdezte a nevt, mielott brmilyen cllal szba llt vele (Talmud, Jom 83b.). Rabbi Joszf Kro, a Sulchn ruch (a zsid trvnykdex) szerzje megllaptja: akit brahmnak hvnak, az termszetnl fogva hajlamos a j cselekedetekre, a Jzsefek pedig szvesen tpllnak msokat -- fizikai s szellemi rtelemben egyarnt --, ahogyan Jzsef tette Egyiptomban. |